دانشمندان با باکتری های بی ضرر فلزات سنگین آب را شناسایی می نمایند

به گزارش وبلاگ بچه محل های من، تیمی از دانشمندان دانشگاه سن دیه گو در آمریکا راه چاره جالبی ابداع نموده اند و با یاری باکتری های بی ضرر فلزات سنگین داخل آب آشامیدنی را شناسایی می نمایند.

دانشمندان با باکتری های بی ضرر فلزات سنگین آب را شناسایی می نمایند

به گزارش خبرنگار فناوری وبلاگ بچه محل های من، دانشمندان امیدوارند با این ابداع جدید سیستم های مقرون به صرفه ای را برای آزمایش آب فراوری نمایند که روی شیر آبی که مردم از آن می نوشند نصب گردد. این در حالی است که به طور مثال میزان سرب آبی که از تصفیه خانه در فلینت میشیگان خارج می گردد، در سطح خطرناک نیست،، اما زمانی که همان آب از شیر آب شهروندان فلینت بیرون می آید، میزان سرب بالایی دارد.

بر همین اساس دانشمندان تصمیم گرفتند که روش جدیدی را برای شناسایی این فلزات سنگین در آب آشامیدنی ابداع نمایند و برای این کار از باکتری ها به عنوان حسگر های آلودگی استفاده کردند.

در حالی که گزینه هایی برای آزمایش آب مسکونی از نظر وجود فلزات سنگین در دسترس است، محدودیت های فنی و هزینه ای وجود دارد که نظارت مداوم روی شیر آب خانه ها، مدارس و مزارع را غیرممکن می سازد. با این حال تیم تحقیقاتی دانشگاه سن دیه گو به دنبال برطرف این موانع هستند.

رویکرد جدید دانشمندان برای نظارت بر آب، بر باکتری بی ضرر E.coli متکی است تا در واقع آلودگی های فلزات سنگین را تشخیص دهد. در حالی که ای کولی معمولا با مسمومیت مواد غذایی ارتباط دارد، از میکروب های بی ضرر در آزمایشگاه های سراسر دنیا به شمار می رود و برای اهداف تحقیقاتی مختلف استفاده می گردد. در واقع ای کولی موش آزمایشگاهی دنیای باکتری هاست.

اما اینکه این میکروب چگونه در خصوص وجود فلز سنگین خطرناک در آب به ما اطلاع می دهد، باید بدانید که ژنوم های باکتری به روش های خاصی در برابر آلاینده ها واکنش نشان می دهد که دانشمندان در خصوص آن ها اطلاعات کافی به دست آورده اند.

به گفته محققان، میکروب ها آن ها بیشتر از آنچه در ابتدا فکر می کردیم به همه چیز دیگر مرتبط هستند. آن ها با مطالعه دو هفته ای روی این اتصالات، سعی کردند در یک سیستم آزمایشگاهی، رفتار ژنتیکی 2000 گونه مختلف باکتری را در آب های آلوده شناسایی نمایند.

در این سیستم آزمایشی آب باکتری محور، هر گونه باکتری در محفظه کوچکی نگهداری شد و همه این 2000 گونه در یک تراشه ساخته شده از یک ماده نیمه شفاف محکم به خط شدند. در این سیستم کانال های ریزی وجود داشت که به صورت کنترل شده آب، مواد غذایی و آلاینده ها از آن ها جریان پیدا می کرد و به درون محفظه ها راهنمایی می شد. هر کدام از این 2000 باکتری در مواجهه با آب، مواد غذایی و آلاینده ها مقداری مواد ژنتیکی دور DNA (پلاسمید) خود فراوری کردند که نور خاصی از خود ساطع می نمایند. در واقع، زمانی که یک آلاینده آب با ژن فراوری شده باکتری برخورد می نماید، باکتری روشن می گردد.

محققان با جریان انداختن یک میکروسیال متوجه شدند که باکتری ها چه زمانی روشن می شوند و با این کار دریافتند که باکتری ها یک حسگر اتوماتیک برای شناسایی آلودگی های خاصی، چون فلزات سنگین در آب هستند.

آن ها قصد دارند سیستم هایی را در مکان هایی نصب نمایند که مردم از آنجا آب می نوشند تا به وسیله این باکتری ها آب های آلوده را شناسایی نمایند و از آنجا که ای کولی از بقیه باکتری ها در دسترس تر و بی ضررتر است، این باکتری خاص را برای این سیستم انتخاب نموده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دانشمندان با باکتری های بی ضرر فلزات سنگین آب را شناسایی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان با باکتری های بی ضرر فلزات سنگین آب را شناسایی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید